„Nie som diktátor, iba som vylepšil demokraciu … „
Adolf Hitler
Vysvetlením pojmu demokracia otváram novú kategóriu článkov, v ktorej hodlám čitateľom (a to mnohým) vysvetliť podstatu a obsah slov, ktoré bežne počúvame, ale o ktorých v skutočnosti prakticky nič nevieme. Samozrejme, ako vždy, s mierne úsmevným podtónom.
Častokrát, až príliš často, počujeme z úst našich politikov a čelných predstaviteľov štátu zaznieť, dnes už zaklínacie, slovíčko – demokracia. V nie tak dávnej minulosti bolo týmto slovíčkom slovo socializmus alebo komunizmus. Rád sa týmto pojmom oháňa dnes kde kto, odvolávajúc sa na tradície demokracie v starovekých Aténach. A to od prezidentov až po starostov miest a obcí …
Demokracia = vláda ľudu
Poďme sa pozrieť na to, ako vlastne vyzerala tá slávna demokracia v starovekých Aténach. Ako to tam vlastne fungovalo. Na to, aby sme správne zhodnotili stav „demokracie“ v starovekých Aténach, si musíme uvedomiť jeden základný fakt. A to je ten, že totiž v starovekých Aténach vládol otrokársky režim. Čiže, právo zúčastňovať sa a rozhodovať o veciach verejných mal iba slobodný občan. Nie otrok, cudzinec a ani ženy.
Treba si ďalej uvedomiť, že pomer slobodných občanov k zvyšku populácie (otroci, ženy a deti ) bol cca 1:10. Slovom jedna k desiatim. Čiže iba jedna desatina obyvateľov starovekých Atén mohla rozhodovať a sa zúčastňovať správy vecí verejných.
Malé vysvetlenie ohľadne tzv. otrokov. Otroci boli v staroveku ľudia, ktorí nemali prakticky žiadne práva, boli niekým vlastnení (boli niekoho majetkom) a z tohoto titulu nútení na niekoho pracovať. Dalo by sa bez preháňania povedať že to boli robotníci a roľníci staroveku. Otroci mali svoje ženy a deti, ale tie boli dedične otrokmi. Z otroctva sa dalo vykúpiť, otázkou bolo, kde na to vziať …
Ja sa pýtam, toto je náš vzor? Takto si želajú dnešní čelní predstavitelia štátov aby vyzerala demokracia v dnešnom svete? Odpoveď nech si dá každý sám.
Možno si teraz niekto povie … ááále veď dnes sme všetci slobodní občania a všetci dospelí a zdraví jedinci majú právo zúčastňovať sa správy vecí verejných. Je to naozaj tak?
Čo to znamená byť slobodný? Byť slobodný znamená byť nezávislý, alebo nebyť na ničom závislý … Nebyť nikým a ničím zotročený. Ja sa pýtam, sme všetci slobodní, na nikom a na ničom nezávislí?
Veď, čo ak je aj dnešná spoločnosť iba jednou supermodernou otrokárskou spoločnosťou a … väčšina ľudí si to vôbec neuvedomuje? 🙂
Hlavne v 89-tom nebola ziadna revolucia ale... ...
Po nežnej revolúcii sa vyhadzovalo z práce -... ...
ďakujem za blog, potvrdil, že teória... ...
Celá debata | RSS tejto debaty