„Láska, Bože láska,
kde ťa ľudia berú,
na horách nerastieš
v poli ťa nesejú ….“
-Slovenská ľudová pieseň-
Ďalším veledôležitým základným pojmom je láska. Ale jasnéééé, povie si každý, to je úplne jasne zrozumiteľný a veľmi ľahko vysvetliteľný pojem . V tom máme predsa všetci jasno … Je to naozaj tak?
V „Knihe kníh“ sa píše : Milujte sa a množte sa. Takto chápu pojem lásky všetci neušľachtilí. Oni si skutočne myslia, že milovať znamená súložiť s niekým. (Pozri môj blog č.2). Sú o tom pevne presvedčení, taká je ich viera. A povedzme si to súdružsky úprimne, radi milujú. Viď istého pána predsedu istého parlamentu …Ako sa bol sám vyjadril, pripadá mu to celkom prirodzené. Nie je na tom nič zvláštne pretože v ich jazyku milovať znamená súložiť. Prečo by mal mať niekto niekoho rád, tak to oni vôbec nechápu, nedáva im to zmysel.
Ale ako je to u ušľachtilých bytostí, ako oni chápu pojem lásky? Pre ušľachtilých znamená láska mieru náklonnosti k iným bytostiam, javom. Pre extrémne ušľachtilých je to miera súcitu s inými bytosťami. Opakom lásky je nenávisť. Láska a nenávisť ležia na opačných koncoch pomyselnej osi náklonnosti, súcitu. Uprostred sa nachádza ľahostajnosť, nezaujatosť. Úplne najextrémnejšou formou lásky je sebaobetovanie v prospech inej bytosti.
Prichádza mi na myseľ čas detstva , keď sme boli na hodine náboženstva a pán farár nám hovoril o láske … spomenul aj oný známy príbeh z čias vojny, keď bolo treba zastreliť každého druhého zajatca. Ako áno ako nie „lós“ padol aj na jedného otca rodiny. Ten začal plakať a nariekať, že má doma ženu a deti … na to z radu vystúpil muž stojaci vedľa neho a zahlásil : Mňa zoberte!
V ktorom z tých dvoch bolo viac lásky, ktorý z nich viac miloval? Otec rodiny alebo onen dobrovoľník idúci na smrť?
Celá debata | RSS tejto debaty