Založ si blog

29. Otázka nesmrteľnosti a spásy človeka, ako spolu súvisia …

“ Chcela stará mladou byť … „

Názov slovenskej ľudovej piesne

Už od mladosti ma zaujímali otázky náboženské, filozofické, mystické, … Vždy ma lákali všakovaké záhady. Vždy som chcel všetkému prísť na koreň, spoznať podstatu vecí …

Jednou z týchto záhad je otázka nesmrteľnosti a ďalšou otázka spásy človeka. Ako sa dozviete na konci tohoto článku obidva fenomény spolu úzko súvisia a vyzerá to tak, že nemôžu byť jedna bez druhej.

Takže začnem otázkou nesmrteľnosti. Mnohé generácie mudrcov, alchymistov, filozofov a ja neviem koho všetkého sa snažili prísť na to, ako sa stať nesmrteľným. Podľa tibetskej a čínskej tradície existovali a možno aj dnes existujú ľudia, ktorí sa dožívajú niekoľko storočí. Židia majú svojho Večného Žida :-). Podľa istej mystickej tradície nesmrteľným sa stane ten, kto dokáže ovládnuť všetky štyri prvky, z ktorých je poskladaný vesmír (voda, oheň, vzduch a zem) na fyzickej aj metafyzickej úrovni. Takáto nesmrteľnosť by mala trvať do skončenia jedného vesmírneho cyklu. Zatiaľ sa to tuším nikomu nepodarilo. Aspoň ja teda nemám vedomosť o tom, že by na Zemi žil niekto takto nesmrteľný. Ako to teda je? S onou nesmrteľnosťou.

V prvom rade si musíme ujasniť, čo to vlastne nesmrteľnosť je. Čo to vlastne znamená, že niekto už nikdy nezomrie. Je to stav, keď niekto žije s terajším aktuálnym telom odteraz na veky stále ten istý, čiže už nikdy nezomrie, alebo je to niečo iné?

Aby sme rozlúskli tento neľahký oriešok, musíme si uvedomiť, čo je to smrť, čo je to zrodenie, ako vznikajú a ako zanikajú tieto dva javy.

Smrť je zánik, odumretie, ukončenie života.

Zrodenie je vznik, začiatok nového života v tele.

Ak uznávame dialektickú príčinnosť vzniku javov, preto aby niekto zomrel, musí sa najskôr narodiť. S tým určite budú všetci súhlasiť. A aby sa niekto mohol narodiť musí pred tým čo? Zomrieť?

Čo je potrebné pre vznik, zrod novej ľudskej bytosti. Sú potrebné tri veci. Muž, žena a ….vôľa toho, kto sa „chce“ narodiť. Čiže budúceho dieťaťa.

A ako vzniká vôľa toho, kto sa má zrodiť? Čo je príčinou toho, že u niekoho vznikne vôľa k životu? Sledujme tento vývoj od narodenia:

 • aby sa niekto narodil, musí tu byť prítomná vôľa k životu
 • aby mohla vzniknúť vôľa k životu, musí existovať niečo, čo túto vôľu vyvolá, musí existovať pripútanosť, lipnutie, závislosť
 • aby vzniklo lipnutie na živote, musí existovať niečo, čo je dôvodom vzniku lipnutia
 • dôvodom vzniku lipnutia na živote sú pocity, city, myšlienky (hlavne tie nespásonosné :-))
 • aby vznikli pocity, city a myšlienky musí existovať niečo čo ich zaregistruje a to sú dotyky
 • aby mohli vzniknúť dotyky, musí existovať niečo, čo dotyk uskutoční a to sú zmysly človeka: zrak, sluch, hmat,čuch, chuť a myseľ
 • atď ….proste celá reťaz príčin a následkov od zrodenia po smrť….

Telo zomrie ale oná vôľa k životu ho znovu a znovu vracia do hry. Čiže suma sumárum. Odkiaľ teda pochádza vôľa k životu? Z predchádzajúcej existencie, to je logické. Z toho vyplýva, že aby človek už nikdy nezakúsil smrti nesmie sa už nikdy narodiť. Ale kedy sa už nikdy nenarodí? Vtedy, keď prestanú existovať podmienky pre vznik zrodu života v tele. A aké sú tie podmienky?

 • Neexistencia zrodu je podmienená neexistenciou vôle k životu v tele
 • Neexistencia vôle k životu je podmienená neexistenciou lipnutia na živote
 • Neexistencia lipnutia na živote je podmienená neexistenciou závislosti, pripútanosti k citom, pocitom … javom (hlavne tým nespásonosným :-))
 • atď …..

Stačí zničiť jedno ohnivko reťaze závislostí a už nikdy sa človek nezrodí na tento svet, stane sa nesmrteľným, už nikdy nezakúsi smrť. Aké jednoduché.

A ako je to s onou vyššie spomínanou spásou človeka? Kedy je človek spasený? Ťažko povedať, však? Kedy je lúka spasená? Keď už tam niet žiadnej trávy, potravy pre dobytok, ovce, kozy, kone … Chápeme?

Kedy je teda človek spasený? No predsa vtedy, keď už niet ničoho, po čom by človek túžil, na čom by bol človek závislý, na čom by človek lipol. Keď tu už pre neho niet žiadnej „potravy“. Keď sa dokáže všetkého vzdať, všetko dobrovoľne odložiť.

Tí, ktorí sa zaujímajú o veci mystické určite prišli do styku alebo počuli o zničení tzv. malého, osobného „ja“ a následnom splynutí s oným vyšším, najvyšším, veľkým, všeobsiahlým „JA“.

Otázka znie : čo to vlastne je ono zničenie onoho malého, osobného „ja“. Čo sa má človek zabiť, spáchať sebevraždu, či čo? Nie. to by bola určite veľká chyba :-).

Je potrebné si uvedomiť, čo tvorí ono malé „ja“, čím je vytvárané a udržiavané pri „živote“. Ono malé, osobné „ja“ je vytvárané a udržiavané hlavne nízkymi, egoistickými chúťkami a žiadostivosťami. Čiže zničením oných malých, nízkych chúťok, žiadostí (to sú tie vyššie spomínané city a pocity. ..) a pohnútok dochádza automaticky k zničeniu onoho osobného malého „ja“ a vzniku, resp. splynutie s oným toľko žiadaným a hľadaným nadosobným vyšším „JA“. Laicky povedané, samozrejme.

A teda suma sumárum ako človek dosiahne spásy? Čo je spásonosné, čo prináša človeku spásu?

 • neubližovať je spásonosné
 • neklamať je spásonosné
 • nekradnúť je spásonosné
 • byť milý a priateľský je spásonosné
 • hovoriť málo ale vľúdne je spásonosné
 • byť prostý hnevu a nenávisti je spásonosné
 • atď …….

Tak teda súvisí nesmrteľnosť so spásou človeka.

 • Keď sa človek stane nesmrteľným zároveň dosiahne spásu.
 • Keď človek dosiahne spásu zároveň sa stáva nesmrteľným

Netreba teda hľadať kamene mudrcov ani elixíry večného života či večnej mladosti. To, čo treba robiť, je konať a myslieť spásonosne…

Jednoduché a pritom tak ťažko uskutočniteľné …. či.

31. Hlava XXIII alebo … Ako to chodí u nás v kok…cúrkove. Part 6

11.09.2022

Rodinný podnik Už na úvodnom školení nám bolo prízvukované, že GS je rodinný podnik. Jasné, vravím si v duchu. Firma predsa patrí rodine Šafárovcov z Nemecka. Vcelku logické. Na prvý pohľad áno. Sranda je v tom, že slovenskí zamestnanci na vyšších pozíciach (riaditelia, námestníci, vedúci výrob, …) poňali tento fakt svojským, až humorným spôsobom. Pojem [...]

30. Hlava XXIII alebo … Ako to chodí u nás v kok…cúrkove. Part 5

14.08.2022

Prvé dojmy, pojmy a skúsenosti Pri nástupe do firmy nás previedli po výrobných priestoroch. Na prvý pohľad vyzerá v GS-ku všetko v najlepšom poriadku. Všetko je pekne vymaľované, vyčistené, robotníci sú zväčša jednotne oblečení. My sme nafasovali žlté tričká, ako nováčikovia. Aby sme boli na prvý pohľad odlíšení od ostatných, dlhšie pracujúcich vo firme. [...]

28. Hlava XXIII alebo … Ako to chodí u nás v kok…cúrkove. Part 4

08.08.2022

A som tam … Počas mojej nezamestnanosti som sa udržiaval vo forme návštevami fitka. Jeden, dva krát do týždňa. Pamätám si, že keď som odišiel z posledného zamestnania, bol som tak zničený, že som na bežiacom páse nedokázal bežať viac ako 5 minút v kuse. Po pár mesiacoch tréningu som v pohode zvládol beh viac ako hodinu v kuse bez prestávky a celkom slušným [...]

Rusko, Putin, Ukrajina, anexia, vojna

ONLINE: Tuhé boje o Lyman. Cesta Kyjeva do NATO nie je podľa USA na programe dňa

01.10.2022 06:00, aktualizované: 06:10

Volodymyr Zelenskyj žiada o urýchlené prijatie Ukrajiny do NATO, poradca amerického prezidenta to momentálne nevidí ako nevyhnutné.

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

socha Milana Rastislava Štefánika

Slovenský velikán má ďalšiu sochu. Bradatý Štefánik má ruku na srdci s kompasom

30.09.2022 19:30

Milanovi Rastislavovi Štefánikovi odhalili sochu v Starej Ľubovni.

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

teodor

...nemyslím, teda som večný ?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 49881x
Priemerná čítanosť článkov: 1559x

Autor blogu

Kategórie