„Bez práce nie sú koláče“
– Slovenské ľudové príslovie –
Hlavne sa neľakajte, hneď na začiatku vás ubezpečujem, že napriek nadpisu článku, nebude reč o náboženských otázkach :-). Reč bude o niečom oveľa dôležitejšom …
Určite každý „západniar“ pozná ten starý príbeh o Kainovi a Ábelovi … Obaja priniesli obetiny Bohu. Kainova obeta sa však Bohu nepáči, a tak, Kain zo závisti zabije Ábela . Kaina potom stihne zaslúžený trest … atď . Na prvé počutie a prečítanie v celku logicky príbeh. Je tam zločin a nasleduje trest.
Ale pozor, iba na prvé počutie 🙂 … Keď sa totiž nad týmto príbehom hlbšie zamyslíme a rozanalyzujeme si ho, zistíme, že veci sa majú predsa len trošičku ináč. Ako? Nuž, tak sa pozrime tomu na zúbky …
„Ábel bol pastier oviec, Kain roľník .“
Takto popisuje zamestnania oboch aktérov Písmo Sväté. Obaja priniesli na oltár Bohu obetiny, zatiaľ čo Ábelove horiace ovce Bohu príjemne „voňali“, Kainove vypestované plodiny sa Bohu nepáčili. Prečo tento nevraživý postoj ku Kainovi? Bol snáď Kain nejaký zloduch? V danej chvíli celkom určite nie. Písmo nám o tom nehovorí nič. S najväčšou pravdepodobnosťou nebol. Kde je teda pes zakopaný?
V tomto príbehu totiž nejde ani tak o to, čo bolo na oltároch ale o to, „kto“ to na ten oltár dal. Tajomstvo príbehu totiž spočíva práve v spôsobe obživy Kaina a Ábela.
Zatiaľ, čo Ábel bol pastierom a pravdepodobne príležitostným lovcom , Kain bol roľníkom. Tu si treba uvedomiť typ zamestnania jednotlivých postáv. Pastier Ábel je pasívnym, naproti tomu Kain je aktívnym členom tohto pracovného príbehu. Zatiaľ čo Ábel relatívne pasívne „pasie“ svoje stáda a teda pasívne prijíma, čo mu Boh „nadelí“, roľník Kain aktívne (a teda poriadne aktívne 🙂 – kto si niekedy vyskúšal manuálnu prácu na poli, určite mi dá za pravdu ) pracuje na poli a teda akoby násilne odoberá Bohu úrodu, čiže nečaká na nejakú „milosť božiu“, ale sám aktívne pracuje na zabezpečení svojej obživy. A o toto v tomto príbehu ide …
Tento príbeh nám chce naznačiť, o čom „to“ celé je a bude (v Biblii). Hovorí nám o tom, čo a kto je v skutočnosti Bohu „milý“ a čo a kto ani tak veľmi nie 🙂 …
Inými slovami, ak platí úslovie, že práca šľachtí človeka, zdá sa, že biblický Boh ušľachtilých ľudí až tak v obľube nemá..
Moji milí súkmeňovci, keď budete niekedy večer ležať v posteli a nebudete môcť od únavy a pracovného preťaženia zaspať, spomeňte si na tento príbeh a skúste sa zamyslieť nad tým, ktorému že to „Bohu“ vlastne nevedomky slúžite, resp. v akého Boha veríte …
Ani Boh nemá rád (jemne povedané), keď mu... ...
https://www.youtube.com/watch?v=Odf1OpiShKU ...
Celá debata | RSS tejto debaty